PREP Programı

PREP, (Emeritus) Prof. J. P. Das tarafından geliştirilmiş ve PASS teorisinin eşzamanlı ve ardıl işlem özellikleri üzerine kurulmuş bir okumayı geliştirme programıdır. Çünkü okuma için özellikle bu iki işlem etkindir. Okumayı ilk öğrenme döneminde ardıl işlem etkinken okuduğunu anlamanın daha çok eşzamanlı işlem ile bağlantılı olduğu belirtilmektedir. Tüm bu süreç boyunca, planlama ve dikkat doğrudan ele alınmasa da her etkinliği gerçekleştirmek için sürece mutlaka dahil olmaktadırlar. Sonuç olarak okuma güçlüğünün eşzamanlı ve ardıl işlemlerdeki sıkıntılardan doğduğu savunulmaktadır. Bu nedenle de PREP bu iki işlem üzerine kurulmuştur.
PREP, okuma eğitimi almış ancak kendisinden ve yaşından beklenen düzeyde okuma yapamayan çocuklar için uygundur. Bu nedenle 2. Sınıf ve sonrasında uygulanmaya başlanmaya uygun bir program olarak geliştirilmiştir.
Sizde çocuğunuzdan şu şekilde duyumlar alıyorsanız;
– Yazı ödevimi bir türlü bitiremiyorum ve kitaptan bakarken bile zorlanıyorum.
– Okurken sürekli yerimi kaybediyorum ve nerede kaldığımı bulmak çok zaman alıyor.
– Bazen boşa kürek çektiğimi hissediyorum esas sorun ileride başlayacak.
– Okula gitmek istemiyorum ve üzerimde çok fazla baskı olduğunu hissediyorum.
Bu gibi şikâyetleriniz ve dahası varsa Türkçe Prep programı tam size göre. Türkçe Prep Lisanslı uygulayıcılarımızla kurumumuzda sizlere destek vermekteyiz.